1997-1998 Issues
R-Sports
Rousseau's Sporting Goods & Awards, Inc.
 The Sporting Goods Industry Online
1996-1997 Huntsville City Schools
Athletic Bulletins
 
Huntsville City Schools
Athletic Bulletin # 6
December 19, 1996
Weeks of December 3, 1996 - December 19, 1996


Middle School Boys Basketball 
Westlawn 36         Huntsville 49
Ed White 40         Davis Hills 29
Mt. Gap 25          Chapman 66
Whitesburg 30       Stone 34
Ed White 42         Challenger 40
Mt. Gap 36          Huntsville 30
Whitesburg 37       Davis Hills 35
Stone     25        Chapman 47
Mt. Gap 38          Westlawn  23
Whitesburg 51       Challenger 34
Stone 32            Huntsville 25
Chapman 51          Davis Hills 22
Whitesburg 44       Ed White 75
Stone 34            Westlawn 30
Chapman 64          Challenger  28
Davis Hills 36      Huntsville 29
Stone     25        Mt. Gap 34
Chapman 79          Ed White 46
Davis Hills 40      Westlawn 25
Huntsville 34       Challenger 22
Chapman 53          Whitesburg 26
Davis Hills 35      Mt. Gap 38
Huntsville 30       Ed White 29
Challenger 33       Westlawn 37

Middle School Girls Basketball 
                              
Westlawn 12         Huntsville 30
Ed White 25         Davis Hills 26
Mt. Gap 20          Chapman 27
Whitesburg 33       Stone  43
Ed White 28         Challenger 12
Mt. Gap 21          Huntsville 17
Whitesburg 25       Davis Hills 38
Stone 36            Chapman 25
Mt. Gap 21          Westlawn 8
Whitesburg 36       Challenger 25
Stone  41           Huntsville 16
Chapman 17          Davis Hills 18
Whitesburg 25       Ed White 33
Stone 42            Westlawn 5
Chapman 38          Challenger 19
Davis Hills 42      Huntsville 26
Stone 40            Mt. Gap 18
Chapman 30          Ed White 22
Davis Hills 42      Westlawn 15
Huntsville 20       Challenger 36
Chapman 55          Whitesburg 28
Davis Hills 41      Mt. Gap 29
Huntsville 14       Ed White 18
Challenger  47      Westlawn 9

Middle School Boys Basketball Standings 
               Won  Lost
Challenger     1    9
Chapman        10   0
Davis Hills    5    5
Ed White       6    4
Huntsville     5    5
Mt. Gap        6    4
Stone          6    3
Westlawn       1    9
Whitesburg     4    5

Middle School Girls Basketball Standing 
                             
               Won  Lost
Challenger     3    7
Chapman        5    5
Davis Hills    9    1
Ed White       6    4
Huntsville     5    5
Mt. Gap        3    7
Stone          9    0
Westlawn       0    10
Whitesburg     4    5

HUNTSVILLE CITY SCHOOLS
FOOTBALL
ALL CITY
DECEMBER 11, 1996


OFFENSE FIRST TEAM 
Position       Name                    School    Year
QB             Wayne Madkin             JHS       12
RB             Marvin Strong            HHS       12
RB             Dwight Atkinson          BHS       10
RB             Brian Cooper             LHS       12
TE             Brett Bucher             LHS       10
Receiver       Kenyon Hambrick          JHS       12
Receiver       Harris Moore             GHS       12
OL             Mike Marnell             HHS       12
OL             Esau McCaulley           JHS       11
OL             Joe Rybacki              GHS       12
OL             Kyle Robinson            LHS       12
OL             Franco Ward              LHS       12
Place Kicker   Chris Arendale           GHS       12

OFFENSE SECOND TEAM 
Position       Name                    School    Year                             
OB             Chris Pfeiffer           GHS       12
RB             Ed Chatman               JHS       11
RB             Victor Horn              JHS       10
RB             Eric Hinton              GHS       12
TE             Alex Durgin              GHS       12
Receiver       Nathan Wells             JHS       12
Receiver       Rayshawn Green           BHS       12
OL             Robert Owens             BHS       12
OL             Jeremy Collins           JHS       11
OL             George Waites            HHS       12
OL             Ryan Kramer              GHS       12
OL             Cedric Brazille          JHS       11
Place Kicker   Brian Shafer             JHS       12

DEFENSE FIRST TEAM 
Position       Name               School          Year
DE             Kuran Petty         JHS            12
DE             Matt Hill           GHS            12
DL             Glen Moore          JHS            11
DL             Matt Pryzbysz       HHS            12
DL             Franco Ward         LHS            12
LB             Ed Butler           JHS            12
LB             Shawn Draper        BHS            12
LB             Kyle Robinson       LHS            12
DB             Graham Burgess      HHS            12
DB             Kenyon Hambrick     JHS            12
DB             Nathan Wells        JHS            12
DB             David Gates         BHS            11
Punter         Chris Arendale      GHS            12

DEFENSE SECOND TEAM 
Position       Name                School         Year                              
DE             Joel Austin         LHS            11
DE             Chris White         BHS            11
DL             DeJuan Lamar        JHS            11
DL             Reggie Jones        GHS            12
DL             Robby Clark         HHS            12
LB             David Pine          HHS            12
LB             Ryan King           GHS            12
LB             Esua McCaulley      JHS            11
DB             Kevin Haller        GHS            12
DB             Michael Hawthorn    JHS            12
DB             Moses Eze           HHS            12
DB             Ben Dunham          HHS            12
Punter         Jermaine Kent       JHS            12

MOST VALUABLE PLAYER - KENYON HAMBRICK
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR - WAYNE MADKIN
CO-DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR -
ED BUTLER AND SHAWN DRAPER
COACH OF THE YEAR - HAROLD WELLS
CO-ASSISTANT COACHES OF THE YEAR -
JEFF BALENTINE AND MARK DAVIS


HUNTSVILLE CITY SCHOOLS
CROSS COUNTRY
ALL CITY
WOMEN 
NAME                 SCHOOL         GRADE
Amanda Kerkhof      Huntsville       10
Louise Provancha    Grissom          12
Shannon Bryant      Huntsville       10
Semah Zavareh       Huntsville       9
Kim Tibbs           Huntsville       11
Meg Crosby          Grissom          10
Leslie Trenkle      Grissom          9

MEN 
NAME                  SCHOOL         GRADE
Philip Wiles        Huntsville        11
Dave Kosek          Grissom           12
Chris Peterson      Huntsville        12
Scott Pfitzer       Huntsville        10
Phillip Hake        Huntsville        10
Brent Camp          Grissom           11
Michael Paddon      Huntsville        11
Matt Winstead       Grissom           9

HUNTSVILLE CITY SCHOOL
VOLLEYBALL
ALL CITY

MVP - CAROL REEDUS - HUNTSVILLE
COACH OF THE YEAR - TANYA WIGLEY - GRISSOM
FIRST TEAM
Margaret Davidson - Grissom
Laura Burke - Grissom
DeAnna Hines - Johnson
Bobbie Sims - Lee
Anna Gustafson - Huntsville
Carol Reedus - Huntsville
SECOND TEAM
Connie Shipman - Grissom
Janessa Grayson - Lee
Cheree Day - Huntsville
Christine Lorentz - Grissom
Christina Clark - Lee
Kim Polkowski - Huntsville

WRESTLING RESULTS FROM THE
HUNTSVILLE INVITATION
DECEMBER 6 AND7, 1996
1-Bradley
2-Grissom
3-Harrison
4-Huntsville
5-Athens
6-Arab
7-Hartselle
8-Scottsboro
9-Butler
10-Minor
11-Walker
12-Sparkman
13-Lee
14-Johnson

HUNTSVILLE CITY SCHOOLS
SWIMMING AND DIVING
ALL CITY
WOMEN 
                              
NAME                SCHOOL         EVENT
Virginia Kibler     Grissom        Diving
Laura De Shazo      Grissom        50 Free
Nicole Mims         Grissom        100 Free
Kelly Alexander     Grissom        200 Free
Kelly Alexander     Grissom        500 Free
Sarah Givan         Butler         100 Back
Samantha Ke-a       Grissom        100 Breast
Sarah Givan         Butler         100 Fly
Meghan Lynch        Grissom        200 IM
Laura De Shazo      Grissom        200 R-Free
Nicole Mims         Grissom        200 R-Free
Samantha Ke-a       Grissom        200 R-Free
Jennifer Pray       Grissom        200 R-Free
Kelly Alexander     Grissom        400 R-Free
Laura De Shazo      Grissom        400 R-Free
Brook Belyea        Grissom        400 R-Free
Meghan Lynch        Grissom        400 R-Free
Brook Belyea        Grissom        200 R-Free
Kelly Alexander     Grissom        200 R-Free
Mindy Matthews      Grissom        200 R-Free
Meghan Lynch        Grissom        200 R-Free

MEN 
                    
NAME                SCHOOL         EVENT
Patrick Clark       Grissom        50 Free
Seun Adebiyi        Huntsville     100 Free
Mark Piersma        Grissom        200 Free
Wesley Stoddard     Huntsville     500 Free
James Salazar       Grissom        100 Back
Keith Salazar       Grissom        100 Breast
Keith Salazar       Grissom        100 Fly
Wesley Stoddard     Huntsville     200 IM
Jeffery Smith       Grissom        200 R-Free
Rich Ellis          Grissom        200 R-Free
Mark Piersma        Grissom        200 R-Free
Jeremy Phipps       Grissom        200 R-Free
Mark Piersma        Grissom        400 R-Free
James Salazar       Grissom        400 R-Free
Keith Salazar       Grissom        400 R-Free
Patrick Clark       Grissom        400 R-Free
James Salazar       Grissom        200 R-Medley
Jeremy Phipps       Grissom        200 R-Medley
Keith Salazar       Grissom        200 R-Medley
Patrick Clark       Grissom        200 R-Medley

http://www.r-sports.com/Store/store.html 
One
                                                        ATHLETIC BULLETIN

WEEK 1(Sept. 5-6)
HIGH SCHOOL
Varsity Football
Johnson 34            Butler 0
Grissom 40            Lee 14
Huntsville 7           Austin 0

WEEK 2(Sept. 9 - 13)
Varsity Football
Butler 0                        Austin 20
Johnson 21                  Grissom 9
Huntsville 31                Hazel Green 14
Lee 7                           Decatur 21

Junior Varsity Football
Huntsville 27             Decatur 13
Johnson 6                 Austin 8

Freshman Football
Huntsville 6              Decatur 14
Johnson 24              Austin 12
Lee 0                      Athens 26

Middle School Football
Whitesburg 26            Stone 12
Huntsville 24              Mt. Gap 0
Davis Hills 6              Chapman 0
Westlawn 44             Challenger 0

WEEK 3(Sept. 16-20)
Varsity Football
Butler 14                    Alexandria 35
Grissom 14                Athens 23
Huntsville 49              Bob Jones 21
Johnson 31                Jess Lanier 28
Lee 0                        Austin 30

Freshman Football
Butler 18                 Grissom 8
Huntsville 24            Hazel Greeen 6
Johnson 14              Decatur 20

Middle School Football
Stone 14                  Huntsville 26
Mt. Gap 14              Davis Hills 28
Challenger 0            Whitesburg 27
Ed White 38            Westlawn 0

WEEK 4 (Sept. 23-27)
Varsity Football
Butler 21              Lee 7
Grissom 15          Huntsville 38
Johnson               Minor (Cancelled)

Junior Varsity Football
Butler 7               Huntsville 14
Lee 8                  Decatur 12

Freshman Football
Butler 20                   Huntsville 28
Lee 14                      Decatur 12

Middle School Football
Stone 14                      Davis Hills 0
Huntsville 30                Challenger 6
Whitesburg 6               Ed White 8
Westlawn 6                 Chapman 14

Varsity Football Standings
Butler 1 -3
Grissom 1- 3
Huntsville 4- 0
Johnson 3- 0
Lee 0 -4

Junior Varsity Football Standings
Butler 0 -1
Grissom 0- 0
Huntsville 2 -0
Johnson 0 -1
Lee 0 -1

Freshman Football Standings
Butler 1 -1
Grissom 0 -1
Huntsville 2 -1
Johnson 1- 1
Lee 1- 1

Middle School Football Standings
Challenger 0 -3
Chapman 1- 1
Davis Hills 2 -1
Ed White 2- 0
Huntsville 3 -0
Mt. Gap 0 -2
Stone 1 -2
Westlawn 1 -2
Whitesburg 2 -1

Week One (Sept. 5-7) Varstiy Volleyball

Lee (W) Good Hope
Lee (W) Decatur
Lee (W) Bob Jones
Lee (W) Saks
Lee (L) Mountain Brook

Junior Varsity Volleyball Lee (W) Johnson
Lee (W) Sparkman
Lee (W) Austin

Week Two (Sept. 9-14) Varsity Volleyball

Lee (W) Sparkman
Lee (W) Johnson
Lee (W) Hartselle

Junior Varsity Volleyball

Lee (W) Johnson (L)
Lee (L) Johnson (W)
Lee (W) Butler (L)
Lee (W) Huntsville (L)
Lee (W) Hartselle

Middle School Volleyball

Stone (L) Challenger (W)
Stone (W) Chapman (L)
Challenger (L) Chapman (W)
Huntsville (W) Westlawn (L)
Huntsville (L) Ed White (W)
Ed White (W) Westlawn (L)
Whitesburg (W) Davis Hills (L)
Whitesburg (L) Mt. Gap (W)
Mt. Gap (W) Davis Hills (L)

Week Three (Sept. 16-21) Varsity Volleyball

Lee (L) Grissom (W)
Lee (W) Hartselle
Lee (W) Decatur
Lee (W) Hazel Green
Lee (W) Austin
Lee (L) Bob Jones
Lee (W) Memphis Catholic
Lee (W) Summertown
Lee (W) Austin
Lee (W) Hazel Green
Lee (L) Germantown
Lee (W) Harding County
Lee (L) Germantown

Junior Varsity Volleyball

Lee (L) Grissom (W)
Lee (W) Hazel Green
Lee (L) Grissom (W)

Middle School Volleyball Stone
(W) Huntsville Middle (L) Stone
(W) Davis Hills (L) Challenger
(W) Westlawn (L) Mt. Gap
(W) Westlawn (L) Mt. Gap
(W) Challenger (L) Huntsville
(W) Davis Hills (L) Whitesburg
(W) Ed White (L) Whitesburg
(L) Chapman (W) Chapman
(W) Ed White (L)

Week Four (Sept. 23 - 28) Varsity Volleyball

Junior Varsity Volleyball

Lee (L) Brewer
Lee (W) Hartselle
Lee (W) Decatur

Middle School Volleyball

Whitesburg (W) Westlawn (L)
Stone (W) Westlawn (L)
Stone (L) Whitesburg(W)
Mt. Gap (W) Huntsville (L)
Chapman (W) Huntsville (L)
Mt. Gap (W) Chapman (L)
Davis Hills (L) Ed White (W)
Davis Hills (L) Challenger (W)
Ed White (L) Challenger (W)

High School Varsity Volleyball Standing

Butler 0- 0
Grissom 15- 3
Huntsville 0 -0
Johnson 1 -11
Lee 13 -5

Junior Varsity Volleyball Standing

Butler 0- 0
Grissom 0 -0
Huntsville 0- 0
Johnson 4- 9
Lee 10 -3

Middle School Volleyball Standing

Challenger 4 -2
Chapman 4- 2
Davis Hills 0- 6
Ed White 3 -3
Huntsville 2- 4
Mt. Gap 6- 0
Stone 4 -2
Westlawn 0- 6
Whitesburg 4 -2

Swimming

Huntsville 249                       Randolph 86

Swimming Standings
Butler 0- 0
Grissom 0 -0
Huntsville 1- 0
Johnson 0 -0
Lee 0 -0

Cross Country Standing
Butler 0- 0
Grissom 0- 0
Huntsville 0- 0
Johnson 0- 0
Lee 0- 0 


VB

Middle School Volleyball
1997 Tournament will be at Challenger
Host Schools will be Davis Hills and Challenger

THE FOLLING RULES WILL BE USED FOR THE TOURNAMENT IN 1997

Pool Play

1-8-5-4 A 1-8 4-5 1-5 8-4 8-5 1-4 3-6-7-2 B 3-6 2-7 3-7 2-6 6-7 3-2

Coaches Meeting 7:30 AM
First Match 8:00 AM
Court A 1-8 4-5 1-5 8-4 8-5 1-4
Court B 3-6 2-7 3-7 2-6 6-7 3-2

HIGHER SEEDED TEAM IS THE HOME TEAM AND IS RESPONSIBLE FOR HAVING THE SCOREKEEPER.

Ticket Prices - All Day Ticket - $4.00 - Adults - $2.00 - Students

Regular Season Champion gets a Trophy Tournament Champion will get Medallions for each player

All City Team - Will be announced at Tournament and will receive certificates. The All city team -- One from each of the nine schools for a total of 9. Each team that finishes 1st or 2nd in pool play will receive an additional player on the team for a total of 4. The team that wins the championship will get an additional player on the team for a total of 1. The total number on the all city team will be 14.


Three

Huntsville City Schools
Athletic Bulletin #3 October 28, 1996

Varsity Football Standings
Butler 4 -4
Grissom 1- 7
Huntsville 5 -3
Johnson 7 -0
Lee 1- 7

Junior Varsity Football Standings
Butler 0 -4
Grissom 2- 2
Huntsville 5 -1
Johnson 1- 2
Lee 1 -3

Freshman Football Standings
Butler 4 -2
Grissom 1- 4
Huntsville 5- 2
Johnson 1 -4
Lee 3- 2

Middle School Football Standings
Challenger 0 -6
Chapman 3 -3
Davis Hills 4 -3
Ed White 5 -1
Huntsville 7- 0
Mt. Gap 2- 4
Stone 2- 4
Westlawn 1- 5
Whitesburg 4- 2

I did not receive any reports from High School Volleyball Coaches this week.

Final Regular Season Middle School Volleyball Standing

Mt. Gap 8- 0
Chapman 6 -2
Challenger 6 -2
Whitesburg 5 -3
Stone 5 -3
Ed White 3 -5
Huntsville 2 -6
Davis Hills 1 -7
Westlawn 0 -8

Mt. Gap is the regular season championship Challenger is the tournament championship

TEAMS RANKED IN STATE FOR THIS WEEK!!

Johnson - 3rd - Football
Grissom - 4th - Volleyball
Huntsville - 5th - Volleyball
Lee - 7th - Volleyball

Oct. 14-Oct. 18

Varsity Football

Grissom 0 Minor 28 Butler 21 Bob Jones 27 Huntsville 13 Decatur 17 Johnson 28 Lee 9

Junior Varsity Football

Butler 7                   Athens 30
Grissom 0               Decatur 12
Huntsville 24           Johnson 20

Freshman Football

Butler 6                   Athens 22
Grissom 7               Decatur 23
Huntsville 8             Johnson 0

Middle School Football

Stone 18 Mt.             Gap 14
Whitesburg 22           Davis Hills 6
Ed White 6                Huntsville 8
Challenger 0              Chapman 22

SWIMMING CITY CHAMPIONSHIP

BOYS
GRISSOM
HUNTSVILLE
BUTLER
LEE
JOHNSON

GIRLS
GRISSOM
HUNTSVILLE
BUTLER
JOHNSON
LEE

OCT. 21- Oct. 25

Varsity Football

Butler 28                Huntsville 21
Grissom 35            Austin 38
Johnson 28            West End 8
Lee 8                     Athens 41

Junior Varsity Football

Grissom 0                  Athens 22
Huntsville 13               Lee 12

Freshman Football

Butler 18                  Austin 0
Grissom 19              Athens 36
Huntsville 7              Lee 22

Middle School Football

Mt. Gap 44                   Westlawn 22
Huntsville 8                    Davis Hills 0
Ed White 22                  Challenger 0
Chapman 14                   Stone 8

CROSS COUNTRY CITY CHAMPIONSHIP
BOYS
HUNTSVILLE
GRISSOM
BUTLER
JOHNSON
LEE

GIRLS
HUNTSVILLE
GRISSOM
BUTLER
LEE


Four

Huntsville City Schools
Athletic Bulletin #4 November 11, 1996

Varsity Football Standings
Butler 5 -5
Grissom 3 -7
Huntsville 7 -3
Johnson 8- 1
Lee 2- 8

Final Junior Varsity Football Standings
Butler 0 -4
Grissom 2 -2
Huntsville 5 -2
Johnson 2- 2
Lee 1- 4

Final Freshman Football Standings
Butler 5 -2
Grissom 1- 5
Huntsville 6- 2
Johnson 1 -5
Lee 5 -2

Final Middle School Football Standings
Huntsville 7 -0
Ed White 6- 1
Whitesburg 5 -2
Davis Hills 4- 4
Mt. Gap 3 -4
Chapman 3 -4
Westlawn 2 -5
Stone 2- 5
Challenger 0 -7

Oct. 28-Nov. 1

Varsity Football

Butler 24                       Gardendale 14
Grissom 9                      Decatur 6
Huntsville 25                  Coffee 0
Johnson 15                    Bradshaw 13
Lee 20                          Bob Jones 14

Junior Varsity Football

Huntsville 14                 Athens 22
Lee 8                            Johnson 18

Freshman Football

Butler 28                      Decatur 9
Huntsville 32                Athens 28
Lee 28                         Johnson 12

Middle School Football

Whitesburg 22                       Chapman 0
Stone 6                                  Westlawn 20
Challenger 12                        Mt. Gap 34
Davis Hills 6                          Ed White 34

TEAMS RANKED IN STATE FOR THIS WEEK!!

Johnson - 3rd - Football
Huntsville Boys - 8th - Cross Country
Grissom Girls - 2nd - Cross Country
Huntsville Girls - 7th - Cross Country
Huntsville -3rd - Volleyball (55-18)
Grissom - 4th - Volleyball (50-11)

Nov. 4 - Nov. 8

Varsity Football

Butler 14                     Athens 21
Grissom 41                 Ft. Payne 17
Huntsville 14               Lee 7
Johnson 10                 Hoover 23

Junior Varsity Football

Johnson                     Athens

Freshman Football

Grissom 8                Lee 14
Johnson                   Athens

CROSS COUNTRY STATE CHAMPIONSHIP
BOYS
Huntsville - Fourth
Grissom - Tenth
Butler - 24

GIRLS
Grissom - Second
Huntsville - Eight

SWIMMING STATE CHAMPIONSHIP
BOYS
Grissom - First
Huntsville - Third

GIRLS
Grissom - First
Huntsville - Seventh

VOLLEYBALL STATE CHAMPIONSHIP

Grissom - Second
Huntsville - Final Eight


Two

Huntsville City Schools
Athletic Bulletin #2 October 14, 1996

Varsity Football Standings
Butler 3 -3
Grissom 1- 5
Huntsville 5 -1
Johnson 5 -0
Lee 1 -5

Junior Varsity Football Standings
Butler 0 -3
Grissom 2 -0
Huntsville 3 -1
Johnson 1 -2
Lee 1- 2

Freshman Football Standings
Butler 3 -1
Grissom 1- 2
Huntsville 4 -1
Johnson 1- 3
Lee 2 -2

Middle School Football Standings
Challenger 0- 4
Chapman 1- 3
Davis Hills 4 -1
Ed White 4- 0
Huntsville 5- 0
Mt. Gap 1 -3
Stone 1 -3
Westlawn 1- 4
Whitesburg 3 -2

PLEASE HAVE YOUR VOLLEYBALL, SWIMMING, AND CROSS COUNTRY COACHES FAX ME THEIR SCORES AND UPDATED RECORDS EACH MONDAY MORNING.

High School Varsity Volleyball Standing
Butler 0 -0
Grissom 30- 9
Huntsville 36- 14
Johnson 1 -11
Lee 25- 10

Junior Varsity Volleyball Standing

Butler 0 -0
Grissom 24- 2
Huntsville 0- 0
Johnson 4- 9
Lee 10 -3

Middle School Volleyball Standing

Challenger 6 -2
Chapman 6- 2
Davis Hills 1 -7
Ed White 3 -5
Huntsville 2 -6
Mt. Gap 8 -0
Stone 5- 3
Westlawn 0 -8
Whitesburg 5 -3

Swimming Standings
Butler 0- 0
Grissom 3- 0
Huntsville 2 -1
Johnson 0- 0
Lee 0- 0

Cross Country Standing
Butler 0 -0
Grissom 0 -0
Huntsville 0 -0
Johnson 0 -0
Lee 0 -0

SEPT. 30-OCT.4

Varsity Football

Butler 10                    Decatur 7
Grissom 23                Bob Jones 24
Huntsville 45              Ft. Payne 38
Johnson 46                Hazel Green 12
Lee 7                         Bradshaw 17

Junior Varsity Football

Butler 8                    Johnson 20
Grissom 13              Huntsville 6
Lee 0                       Hazel Green 12

Freshman Football

Butler 14                 Johnson 6
Grissom 3               Huntsville 14
Lee 36                    Hazel Green 14

Middle School Football

Westlawn 8                   Huntsville 16
Davis Hills 16               Challenger 0
Chapman 0                   Ed White 20
Mt. Gap 14                  Whitesburg 26

Middle School Volleyball
Huntsville(L) Challenger (W)
Huntsville(L) Whitesburg (W)
Challenger(W) Whitesburg (L)
Stone (W) Ed White (L)
Stone(L) Mt. Gap (W)
Ed White(L) Mt. Gap(W)
Chapman (W) Westlawn (L)
Chapman(W) Davis Hills (L)
Westlawn(L) Davis Hills (W)

OCT. 7-OCT.11

Varsity Football

Grissom 7                    Butler 46
Huntsville 0                  Johnson 15
Lee 28                        Hazel Green 7

Junior Varsity Football

Lee 24                  Butler 6
Huntsville 22         Scottsboro 12
Johnson 12           Grissom 33

Freshman Football

Butler 14 Lee 0 Huntsville 28 Scottsboro 16 Johnson 18 Grissom 21

Middle School Football

Ed White 38                       Stone 8
Davis Hills 20                    Westlawn 6
Chapman 16                      Mt. Gap 30
Huntsville 24                      Whitesburg 14

CONGRATULATIONS :

MT. GAP - REGULAR SEASON VOLLEYBALL CHAMPIONS

CHALLENGER - TOURNAMENT VOLLEYBALL CHAMPIONS


Six

Huntsville City Schools
Athletic Bulletin # 6 December 19, 1996 Weeks of December 3, 1996 - December 19, 1996

Middle School Boys Basketball

Westlawn 36                 Huntsville 49
Ed White 40                 Davis Hills 29
Mt. Gap 25                  Chapman 66
Whitesburg 30              Stone 34
Ed White 42                Challenger 40
Mt. Gap 36                 Huntsville 30
Whitesburg 37             Davis Hills 35
Stone 25                     Chapman 47
Mt. Gap 38                 Westlawn 23
Whitesburg 51             Challenger 34
Stone 32                     Huntsville 25
Chapman 51               Davis Hills 22
Whitesburg 44           Ed White 75
Stone 34                   Westlawn 30
Chapman 64             Challenger 28
Davis Hills 36           Huntsville 29
Stone 34                  Mt. Gap 25
Chapman 79            Ed White 46
Davis Hills 40           Westlawn 25
Huntsville 34            Challenger 22
Chapman 53           Whitesburg 26
Davis Hills 35          Mt. Gap 38
Huntsville 30           Ed White 29
Challenger 33         Westlawn 37

Middle School Girls Basketball

Westlawn 12                 Huntsville 30
Ed White 25                 Davis Hills 26
Mt. Gap 20                  Chapman 27
Whitesburg 33               Stone 43
Ed White 28                Challenger 12
Mt. Gap 21                 Huntsville 17
Whitesburg 25             Davis Hills 38
Stone 36                     Chapman 25
Mt. Gap 21                Westlawn 8
Whitesburg 36            Challenger 25
Stone 41                    Huntsville 16
Chapman 17              Davis Hills 18
Whitesburg 25           Ed White 33
Stone 42                   Westlawn 5
Chapman 38             Challenger 19
Davis Hills 42            Huntsville 26
Stone 40                  Mt. Gap 18
Chapman 30            Ed White 22
Davis Hills 42          Westlawn 15
Huntsville 20           Challenger 36
Chapman 55          Whitesburg 28
Davis Hills 41          Mt. Gap 29
Huntsville 14           Ed White 18
Challenger 47         Westlawn 9

Middle School Boys Basketball Standings
                 Won                 Lost
Challenger    1                       9
Chapman    10                      0
Davis Hills   5                       5
Ed White    6                        4
Huntsville   5                        5
Mt. Gap    5                         5
Stone        7                         2
Westlawn  1                         9
Whitesburg 4                        5

Middle School Girls Basketball Standing
                  Won                Lost
Challenger     3                     7
Chapman      5                     5
Davis Hills     9                     1
Ed White      6                      4
Huntsville      5                      5
Mt. Gap       3                       7
Stone           9                       0
Westlawn     0                      10
Whitesburg   4                       5

                                                HUNTSVILLE CITY SCHOOLS
                                                              FOOTBALL
                                                                ALL CITY
                                                        DECEMBER 11, 1996

                                                              OFFENSE
                                                            FIRST TEAM

Position                    Name                                  School                           Year

QB                          Wayne Madkin                    JHS                                12
RB                          Marvin Strong                      HHS                               12
RB                          Dwight Atkinson                   BHS                               10
RB                          Brian Cooper                       LHS                                12
TE                           Brett Bucher                        LHS                                10
Receiver                  Kenyon Hambrick                JHS                                 12
Receiver                  Harris Moore                      GHS                                 12
OL                          Mike Marnell                       HHS                                 12
OL                          Esau McCaulley                   JHS                                  11
OL                          Joe Rybacki                        GHS                                  12
OL                          Kyle Robinson                     LHS                                  12
OL                          Franco Ward                       LHS                                  12
Place Kicker           Chris Arendale                     GHS                                  12

                                                      SECOND TEAM

OB                          Chris Pfeiffer                       GHS                                   12
RB                           Ed Chatman                        JHS                                    11
RB                           Victor Horn                        JHS                                    10
RB                           Eric Hinton                         GHS                                   12
TE                           Alex Durgin                         GHS                                   12
Receiver                  Nathan Wells                       JHS                                    12
Receiver                  Rayshawn Green                  BHS                                   12
OL                          Robert Owens                     BHS                                    12
OL                          Jeremy Collins                     JHS                                     11
OL                          George Waites                    HHS                                    12
OL                          Ryan Kramer                      GHS                                     12
OL                          Cedric Brazille                     JHS                                      11
Place Kicker            Brian Shafer                        JHS                                      12

                                                               DEFENSE

                                                             FIRST TEAM

Position                    Name                                 School                                Year

DE                           Kuran Petty                        JHS                                     12
DE                           Matt Hill                            GHS                                     12
DL                           Glen Moore                        JHS                                     11
DL                           Matt Pryzbysz                    HHS                                     12
DL                           Franco Ward                      LHS                                     12
LB                           Ed Butler                             JHS                                     12
LB                           Shawn Draper                     BHS                                     12
LB                           Kyle Robinson                     LHS                                     12
DB                          Graham Burgess                   HHS                                     12
DB                          Kenyon Hambrick                 JHS                                     12
DB                          Nathan Wells                         JHS                                     12
DB                          David Gates                          BHS                                     11
Punter                     Chris Arendale                      GHS                                     12

                                                        SECOND TEAM

DE                          Joel Austin                            LHS                                      11
DE                         Chris White                           BHS                                      11
DL                         DeJuan Lamar                        JHS                                      11
DL                         Reggie Jones                         GHS                                      12
DL                         Robby Clark                         HHS                                      12
LB                         David Pine                             HHS                                      12
LB                         Ryan King                             GHS                                       12
LB                         Esua McCaulley                     JHS                                        11
DB                        Kevin Haller                           GHS                                       12
DB                        Michael Hawthorn                   JHS                                       12
DB                        Moses Eze                              HHS                                      12
DB                        Ben Dunham                           HHS                                       12
Punter                    Jermaine Kent                         JHS                                        12

MOST VALUABLE PLAYER - KENYON HAMBRICK

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR - WAYNE MADKIN

CO-DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR - ED BUTLER AND SHAWN DRAPER

COACH OF THE YEAR - HAROLD WELLS

CO-ASSISTANT COACHES OF THE YEAR - JEFF BALENTINE AND MARK DAVIS

                                    HUNTSVILLE CITY SCHOOLS
                                                 CROSS COUNTRY
                                                        ALL CITY
                                                        WOMEN

NAME                                      SCHOOL                                  GRADE
Amanda Kerkhof                       Huntsville                                        10
Louise Provancha                       Grissom                                          12
Shannon Bryant                          Huntsville                                        10
Semah Zavareh                          Huntsville                                          9
Kim Tibbs                                  Huntsville                                        11
Meg Crosby                              Grissom                                           10
Leslie Trenkle                            Grissom                                             9

                                                            MEN

NAME                                      SCHOOL                                   GRADE
Philip Wiles                               Huntsville                                          11
Dave Kosek                             Grissom                                             12
Chris Peterson                          Huntsville                                           12
Scott Pfitzer                              Huntsville                                           10
Phillip Hake                              Huntsville                                           10
Brent Camp                             Grissom                                              11
Michael Paddon                       Huntsville                                            11
Matt Winstead                         Grissom                                                9

                                         HUNTSVILLE CITY SCHOOL
                                                       VOLLEYBALL
                                                           ALL CITY

MVP - CAROL REEDUS - HUNTSVILLE
COACH OF THE YEAR - TANYA WIGLEY - GRISSOM

                                                        FIRST TEAM
                                          Margaret Davidson - Grissom
                                          Laura Burke - Grissom
                                          DeAnna Hines - Johnson
                                          Bobbie Sims - Lee
                                          Anna Gustafson - Huntsville
                                          Carol Reedus - Huntsville

                                              SECOND TEAM
                                         Connie Shipman - Grissom
                                         Janessa Grayson - Lee
                                         Cheree Day - Huntsville
                                         Christine Lorentz - Grissom
                                         Christina Clark - Lee
                                         Kim Polkowski - Huntsville

                               WRESTLING RESULTS FROM THE
                                     HUNTSVILLE INVITATION
                                      DECEMBER 6 AND7, 1996

                                                    1-Bradley
                                                    2-Grissom
                                                    3-Harrison
                                                    4-Huntsville
                                                    5-Athens
                                                    6-Arab
                                                    7-Hartselle
                                                    8-Scottsboro
                                                    9-Butler
                                                  10-Minor
                                                  11-Walker
                                                  12-Sparkman
                                                  13-Lee
                                                  14-Johnson

                                          HUNTSVILLE CITY SCHOOLS
                                            SWIMMING AND DIVING
                                                          ALL CITY
                                                          WOMEN

NAME                                       SCHOOL                            EVENT
Virginia Kibler                            Grissom                                Diving
Laura De Shazo                         Grissom                                50 Free
Nicole Mims                              Grissom                                100 Free
Kelly Alexander                         Grissom                                200 Free
Kelly Alexander                         Grissom                                500 Free
Sarah Givan                                Butler                                   100 Back
Samantha Ke-a                          Grissom                                100 Breast
Sarah Givan                                Butler                                   100 Fly
Meghan Lynch                           Grissom                                 200 IM
Laura De Shazo                         Grissom                                 200 R-Free
Nicole Mims                              Grissom                                 200 R-Free
Samantha Ke-a                          Grissom                                 200 R-Free
Jennifer Pray                               Grissom                                200 R-Free
Kelly Alexander                          Grissom                                400 R-Free
Laura De Shazo                          Grissom                                400 R-Free
Brook Belyea                              Grissom                               400 R-Free
Meghan Lynch                            Grissom                                400 R-Free
Brook Belyea                              Grissom                                200 R-Free
Kelly Alexander                           Grissom                               200 R-Free
Mindy Matthews                          Grissom                               200 R-Free
Meghan Lynch                             Grissom                                200 R-Free

                                                    MEN

NAME                                        SCHOOL                               EVENT
Patrick Clark                               Grissom                                  50 Free
Seun Adebiyi                               Huntsville                                100 Free
Mark Piersma                              Grissom                                  200 Free
Wesley Stoddard                         Huntsville                                500 Free
James Salazar                              Grissom                                  100 Back
Keith Salazar                               Grissom                                  100 Breast
Keith Salazar                               Grissom                                  100 Fly
Wesley Stoddard                         Huntsville                                200 IM
Jeffery Smith                                Grissom                                  200 R-Free
Rich Ellis                                     Grissom                                   200 R-Free
Mark Piersma                              Grissom                                  200 R-Free
Jeremy Phipps                             Grissom                                   200 R-Free
Mark Piersma                              Grissom                                  400 R-Free
James Salazar                              Grissom                                   400 R-Free
Keith Salazar                               Grissom                                   400 R-Free
Patrick Clark                               Grissom                                   400 R-Free
James Salazar                              Grissom                                   200 R-Medley
Jeremy Phipps                             Grissom                                   200 R-Medley
Keith Salazar                               Grissom                                   200 R-Medley
Patrick Clark                               Grissom                                   200 R-Medley


Nine

                                                 Huntsville City School
                                                      Athletic Bulletin
                                                    February 17, 1997

Middle School Boys Basketball Standings
                  Final Standing

                       Won             Lost
Chapman         19                0
Stone               15                4
Ed White         12                6
Mt. Gap            8                10
Davis Hills         7                10
Huntsville          7                 10
Whitesburg       5                 12
Westlawn         4                 14
Challenger        3                 14

Middle School Girls Basketball Standing
                   Final Standing

                     Won             Lost
Stone            18                  1
Davis Hills     16                  3
Ed White       10                  8
Whitesburg    10                  8
Chapman        9                   8
Huntsville        8                   9
Challenger      5                   13
Mt. Gap         4                   13
Westlawn       0                   17

Congratulation to Chapman for winning the Boys Basketball City Championship and to Stone for winning the Girls Basketball City Championship.

Congratulation to Butler for winning the City Championship in both Boys and Girls Basketball.

Congratulation to the Grissom Boys and the Johnson Boys for winning their Area Basketball Tournament and advancing to the Regional Tournament in Cullman.

Congratulation to the Butler Girls for winning their Sub-State Basketball game and advancing to the Regional Tournament in Cullman.

Congratulation to Grissom for winning the State Championship in Wrestling!

Congratulation to Johnson for winning the Ninth Grade Girls Division of the Indoor State Track Meet!

                                            MIDDLE SCHOOL BASKETBALL
                                                           ALL CITY
                                                              BOYS
                                                           1996-1997

                              STONE                                        CHRIS JONES
                              STONE                                         TYRONE PRIDE
                              ED WHITE                                   KENNETH DARBY
                              ED WHITE                                   MARKIA KENDALL
                              MT. GAP                                       TYLER WEAVER
                              MT. GAP                                       KYLE WALKER
                             CHAPMAN                                    DUANE ERWIN
                             CHAPMAN                                   CHAD MOORE
                             CHAPMAN                                    RESCHOD CARTER
                             WESTLAWN                                 DANIEL MOULDER
                             CHALLENGER                              JASON WEAVER
                             HUNTSVILLE                                TREY MOODY
                             DAVIS HILLS                                RAYMOND WOODS
                            WHITESBURG                                JON SUMRALL

                                           MIDDLE SCHOOL BASKETBALL
                                                              ALL CITY
                                                                 GIRLS
                                                              1996-1997

                           STONE                                             LATORIA PRIDE
                           STONE                                             PATRICE CAUDLE
                           STONE                                             LASADIA PETTY
                           ED WHITE                                       PHEBE JONES
                           ED WHITE                                       ASHLEY KEITH
                           WHITESBURG                                BROOKS DAVIDSON
                           WHITESBURG                                MAYA PALMGREN
                           DAVIS HILLS                                 MELNEKA BOWERS
                           DAVIS HILLS                                 CHRISONIA HICKS
                          WESTLAWN                                   KEYONA WHITE
                          CHALLENGER                                ERIN LEBISCHAK
                          CHAPMAN                                      TIMETRA RICHMOND
                          HUNTSVILLE                                  TIFFANY PATTON
                          MT. GAP                                          WHITNEY ELROD


Eight

                                                   Huntsville City Schools
                                                     Athletic Bulletin # 8
                                                       January 31, 1997

Middle School Boys Basketball
Mt. Gap 62                     Westlawn 64
Whitesburg 32                 Challenger 34
Stone 47                          Huntsville 32
Chapman 70                    Davis Hills 42
Whitesburg 36                 Ed White 50
Stone 58                         Westlawn 44
Chapman 71                    Challenger 30
Davis Hills 33                   Huntsville 48

Middle School Girls Basketball

Mt. Gap 44                    Westlawn 15
Whitesburg 34                Challenger 25
Stone 54                         Huntsville 24
Chapman 24                   Davis Hills 39
Whitesburg 27                Ed White 20
Stone 40                        Westlawn 4
Chapman 32                   Challenger 19
Davis Hills 29                  Huntsville 21

Middle School Boys Basketball Standings
                    Won            Lost
Chapman      16                 0
Stone            13                 3
Ed White       11                5
Mt. Gap         7                 9
Davis Hills      7                 9
Huntsville       7                 9
Whitesburg     5                11
Challenger      3                13
Westlawn       3                13

Middle School Girls Basketball Standing

                    Won           Lost
Stone             15               1
Davis Hills      14               2
Ed White         9                7
Chapman         9                7
Whitesburg      9                7
Huntsville         8                8
Challenger       4               12
Mt. Gap          4               12
Westlawn        0               16


Five

                                                 Huntsville City Schools
                                                    Athletic Bulletin #5
                                                    December 3, 1996
                            Weeks of November 11, 1996 - December 3, 1996

Middle School Boys Basketball

Stone 45                    Mt. Gap 34
Chapman 57              Ed White 32
Davis Hills 39            Westlawn 28
Huntsville 29              Challenger 22
Chapman 51             Whitesburg 25
Davis Hills 34             Mt. Gap 36
Huntsville 33               Ed White 44
Challenger 32            Westlawn 31
Davis Hills 39             Stone 25
Huntsville 27              Whitesburg 24
Challenger 29             Mt. Gap 41
Westlawn 27              Ed White 43
Huntsville 21              Chapman 52
Challenger 31             Stone 45
Westlawn 27             Whitesburg 40
Ed White 54              Mt. Gap 29
Challenger 44            Davis Hills 48
Westlawn 19            Chapman 69
Ed White 23             Stone 35
Mt. Gap 37              Whitesburg 43

Middle School Girls Basketball

Stone 38                 Mt. Gap 22
Chapman 12           Ed White 17
Davis Hills 45         Westlawn 1
Huntsville 29           Challenger 14
Chapman 26          Whitesburg 39
Davis Hills 26         Mt. Gap 19
Huntsville 17           Ed White 9
Challenger 40          Westlawn 3
Davis Hills 21          Stone 39
Huntsville 34           Whitesburg 33
Challenger 19          Mt. Gap 40
Westlawn 6             Ed White 46
Huntsville 20           Chapman 19
Challenger 17         Stone 43
Westlawn 5            Whitesburg 38
Ed White 31           Mt. Gap 16
Challenger 19          Davis Hills 41
Westlawn 3            Chapman 31
Ed White 20           Stone 27
Mt. Gap 36            Whitesburg 45

Middle School Boys Basketball Standings
                      Won           Lost
Challenger        1                4
Chapman         4                 0
Davis Hills        3                 1
Ed White          3                 2
Huntsville          2                 2
Mt. Gap           2                  3
Stone               3                  1
Westlawn         0                  5
Whitesburg       2                  2

Middle School Girls Basketball Standing

                     Won            Lost
Challenger        1                 4
Chapman         1                  3
Davis Hills        3                  1
Ed White          3                  2
Huntsville          4                  0
Mt. Gap            1                 4
Stone                4                 0
Westlawn          0                 5
Whitesburg        3                 1


Seven

                                            Huntsville City Schools
                                               Athletic Bulletin # 7
                                                 January 27, 1997

Middle School Boys Basketball

Davis Hills 33             Stone 47
Huntsville 30              Whitesburg 25
Challenger 29             Mt. Gap 25
Westlawn 45              Ed White 64
Huntsville 19              Chapman 54
Challenger 34             Stone 51
Westlawn 35             Whitesburg 44
Ed White 52              Mt. Gap 38
Challenger 31            Davis Hills 36
Westlawn 36             Chapman 63
Ed White 58              Stone 60
Mt. Gap 46               Whitesburg 43
Westlawn 52              Huntsville 43
Ed White 35              Davis Hills 33
Mt. Gap 40               Chapman 69
Whitesburg 39           Stone 49
Ed White 52             Challenger 32
Mt. Gap 41               Huntsville 30
Whitesburg 29           Davis Hills 38
Stone 28                   Chapman 51

Middle School Girls Basketball

Davis Hills 23              Stone 34
Huntsville 27               Whitesburg 31
Challenger 28              Mt. Gap 20
Westlawn 8                 Ed White 45
Huntsville 35               Chapman 20
Challenger 16              Stone 44
Westlawn 10               Whitesburg 28
Ed White 26                Mt. Gap 21
Challenger 18              Davis Hills 40
Westlawn 12               Chapman 39
Ed White 30                Stone 35
Mt. Gap 30                 Whitesburg 35
Westlawn 19                Huntsville 34
Ed White 16                 Davis Hills 22
Mt. Gap 34                  Chapman 37
Whitesburg 32              Stone 43
Ed White 28                 Challenger 21
Mt. Gap 23                   Huntsville 27
Whitesburg 22               Davis Hills 31
Stone 32                       Chapman 39

Middle School Boys Basketball Standings
                  Won           Lost
Challenger      2              12
Chapman      14               0
Davis Hills      7               7
Ed White      10               5
Huntsville       6                8
Mt. Gap         7               8
Stone            11               3
Westlawn       2               12
Whitesburg     5                9

Middle School Girls Basketball Standing

                   Won             Lost
Challenger      4                 10
Chapman        8                  6
Davis Hills     12                  2
Ed White         9                  6
Huntsville         8                  6
Mt. Gap          3                  12
Stone             13                   1
Westlawn         0                 14
Whitesburg      7                   7


Eleven

                                                Huntsville City School
                                                     Athletic Bulletin
                                                      April 15, 1997

                                                             Golf
The City Championship is determined by a 36 hole tournament. Thanks to Colonial Golf Course and Huntsville Country Club for allowing us to play the tournament at their courses.

City Champion -                Huntville - 601
Second Place -                  Grissom - 632
Third Place -                      Lee - 800
Fourth Place -                    Butler - 802
Fifth Place -                       Johnson - 817

The All-City Team is made up of the top five finishers in the City Tournament.

Sam Sikes - Huntsville - Freshman - 146
Jarred Miller - Grissom - Junior - 153
Bo Commisky - Huntsville - Junior - 153
Foster Saunders - Huntsville - Junior - 154
Justin Currie - Grissom - Freshman - 154

                                              Huntsville City Schools
                                            City Track Championships

                                                       Women
                                                     1. Grissom
                                                     2. Johnson
                                                     3. Huntsville
                                                     4. Butler
                                                     5. Lee

                                                       Men
                                                     1. Grissom
                                                     2. Huntsville
                                                     3. Johnson
                                                     4. Butler
                                                     5. Lee

                                                 All-City Track Team
                                                             1997
                                                           Women
Event                            Name                            School
100 Meters                   Toyin Augustus             Grissom
100 Hurdles                  Toyin Augustus             Grissom
200 Meters                   Jackie Logan                 Johnson
300 Hurdles                  Toyin Augustus             Grissom
400 Meters                   Ava Rodenhausen         Grissom
800 Meters                   Ava Rodenhausen          Grissom
1600 Meters                 Louise Provancha           Grissom
3200 Meters                 Jennifer Lawrence          Grissom
4 x 100 Relay               Kim Tibbs, Andrea         Huntsville
                                    Warren, Natasha
                                    Stallworth, Tiffany
                                    Holmes
4 x 400 Relay              Anagela Case, Sandy       Grissom
                                   Gahagan, Megan
                                   Murphy, Kay Sullivan
4 x 800 Relay              Louise Provancha,            Grissom
                                   Meg Crosby, Ava
                                   Rodenhausen, Kay
                                   Sullivan
High Jump                   Kay Sullivan                     Grissom
Long Jump                  Toyin Augustus                 Grissom
Triple Jump                 Nakeisha Jackson              Johnson
Pole Vault                   Tammy Case                     Grissom
Shot Put                     Nakeisha Jackson               Johnson
Discus                        Nakeisha Jackson               Johnson

                                                 Men
Event                          Name                                    School
100 Meters                Chris Beale                            Grissom
110 Hurdles               Chris Beale                            Grissom
200 Meters                Grant Watson                        Grissom
300 Hurdles               Chris Beale                            Grissom
400 Meters                Grant Watson                        Grissom
800 Meters                Michael Paddon                     Huntsville 1
600 Meters                Philip Wiles                            Huntsville
3200 Meters              Philip Wiles                            Huntsville
4 x 100 Relay            Melvin Gideon, Detrius           Johnson
                                 Carthren, Shannon Madry,
                                 Jeremiah Bonds
4 x 400 Relay           Mark Dithmer,Anthony           Grissom
                                Polk, Puneet Singh, Grant
                                Watson
4 x 800 Relay           Michael Paddon, Philip           Huntsville
                                Wiles, Philip Hake,Scott
                                 Pfitzer
High Jump                Anthony Polk                          Grissom
Long Jump               Chris Beale                             Grissom
Triple Jump              Nicardo Alexander                  Butler
Pole Vault                Josh Stults                               Grissom
Shot Put                  Ryan Kramer                           Grissom
Discus                     Ryan Kramer                           Grissom

                                  Jimmy Bailey High Point Award

Women                 Toyin Augustus                 Grissom           38 Points
Men                      Chris Beale                       Grissom           36 Points

                                          Coach of the Year

Women                David Yates                      Grissom
Men                     Randy Bunn                      Grissom

                                         Middle School Track

The City Championship was decided at the Middle School City Track Meet on April 16, 1997.

        Women                                                  Men
Ed White - Champion                               Stone - Champion
Davis Hills - Second Place                        Chapman - Second Place
Whitesburg - Third Place                          Whitesburg - Third Place
Challenger - Fourth Place                          Davis Hills - Fourth Place
Chapman - Fifth Place                              Mt. Gap - Fifth Place
Stone - Sixth Place                                   Westlawn - Sixth Place
Mt. Gap - Seventh                                    Place Challenger - Seventh Place
Huntsville - Eighth Place                            Ed White - Eighth Place
Westlawn - Ninth Place                            Huntsville - Ninth Place

Events                 Men Champion                              Second Place

Hurdles             Julian Johnson -Davis Hills             Tyler Weaver - Mt. Gap
400m                Ronnie Elliott- Chapman                Tyrone Pride - Stone
100m                Issac Derrick - Stone                     Jonathan Humphrey - Whitesburg
1600m             Curtis Leslie - Davis Hills                Adam Puett - Mt. Gap
4 x 100 Relay   Stone Mt. Gap (Childress,
                        Rainey, Miles, Derrick)
800m               Curtis Leslie - Davis Hills                Oscar Hayes - Chapman
200m               Issac Derrick - Stone                      Blake Mullins - Chapman
4 x 400 Relay  Chapman Stone (Elliott,
                        Erwin, Hayes, Mullins)
Shot                 Chris Jones - Stone                        Daniel Collins - Whitesburg
Discus              Eric Cheek - Whitesburg                Andre Rones - Westlawn
Long Jump       Haneff Hagg - Challenger               Oscar Hayes - Chapman
High Jump        Duane Erwin - Chapman                Haneff Hagg - Challenger
Triple Jump      Tyrone Pride - Stone                      Haneff Hagg - Challenger

Events                  Women Champion                          Second Place

Hurdles            Anna Fuller - Challenger                 Tiffany Caudle - Chapman
400m               Reve Smith - Whitesburg                Crystal Aguniana -Davis Hills
100m               Kathlee Henderson - Davis Hills      Ashford Caudle - Stone
1600m             Megan Fairclough - Whitesburg       Andrea Presto - Mt. Gap
4 x 100 Relay  Ed White Davis Hills (Kyla
                       McLeod, Keisha Kelley,
                       Ashley Hawkins,Nicole Gray)
800m              Reve Smith - Whitesburg                   Talia Ogle - Mt. Gap
200m              Kathlee Henderson - Davis Hills        Tina Reeves - Westlawn
1600 Relay     Chapman Ed White (Timetra
                       Richmond, Delikua Winton,
                       Erica McDonald,Latishia Garner)
Shot               Alexis Laster - Ed White                    Lasadia Petty - Stone
Discus            Laster - Ed White                              Petty - Stone
Long Jump     Crystal Aguniana-Davis Hills              Desimone Johnson - Davis Hills
High Jump      Reve Smith - Whitesburg                   Ashley Keith - Ed White


Twelve

                                              Huntsville City School
                                                   Athletic Bulletin
                                                    May 30, 1997

                                              Huntsville City Schools
                                                       Girls Tennis
                                                           1997

Huntsville 6-4       City Champion           1st in Area             10th State
Grissom   7-4       2nd in City
Lee                      3rd in City
Butler                   4th in City
                                                  All-City Team
                            Constance Bingham                  Grissom
                            Catherine Boyle                        Huntsville
                            Joyce Chang                             Grissom
                            Lauren Chesnut                         Huntsville
                           Catherine Clowers                     Huntsville
                           Stacey Harris                             Huntsville
                           Cynthia Irby                               Huntsville
                           Charlotte Ann Kelly                   Huntsville
                           Amanda Latifi                            Grissom
                           Chenita Starks                           Lee
                           Amie Yoon                               Grissom

                      Coach of the Year Ann Couch Huntsville

                                                 Huntsville City Schools
                                                         Boys Tennis
                                                              1997

Huntsville        9-3           City Champions                First in Area        3rd in State
Grissom          8-3           2nd in City                        2nd in Area         5th in State
Lee               10-4           3rd in City                        5th in Area
Butler                              4th in City

                                                       All-City Team

                            Sam Fleming                          Huntsville
                           Kevin Garlington                     Huntsville
                          Mark Irby                                Huntsville
                          Nick Ohl                                  Grissom
                          Dustin Overbeek                      Huntsville
                          Jason Peagler                           Lee
                          Simon Richards                        Huntsville
                          Billy Rowan                             Huntsville
                          Jamie Simpson                         Grissom
                          Sam Sims                                 Grissom
                           Joel Stanfield                           Huntsville
                         Court Sullivan                            Grissom

                        Coach of the Year Lynne Abernathy Huntsville
 

                                                 Huntsville City Schools
                                                Girls Fast pitch Softball
                                                              1997

Grissom          34-10               City Champion             2nd Area
Huntsville        32-25               2nd in City                   Area Champion
Butler                                      3rd place Tie
Johnson                                   3rd place Tie
Lee                  Played Slow Pitch this year but will play fast pitch next year

                                                         All-City
                                                       First Team

Amy Broad            Sr.               Huntsville                Infield
Kristen Kuhnkey    Jr.                Grissom                  Infield
Wykeisa Jackson   Sr.                Johnson                  Infield
Jenny Johnson        Sr.               Grissom                  Infield
Allison Alvarez        Jr.               Grissom                 Outfield
Rachel Woo            Jr.               Huntsville               Outfield
Sommer Smith         Jr.               Huntsville               Outfield
Robin Schlagheck    Sr.              Grissom                 Catcher
Kristen Kuhnkey      Jr.              Grissom                  Pitcher

                                                     Second Team

Amy Paetz               Jr.               Huntsville               Infield
Stephany Lewis       Jr.               Grissom                  Infield
ReKuanda Moore   Sr.               Johnson                  Infield
Robin Stolz             Fr.               Butler                      Infield
Tara Shealey           Sr.               Johnson                  Outfield
Tiffany Burgess        Jr.               Grissom                  Outfield
LaShonda Washington Sr.          Johnson                  Outfield
Alison Embrey         Jr.               Huntsville                Catcher
Jenny Johnson         Fr.              Grissom                   Pitcher

Player of the Year Amy Broad Huntsville

Coach of the Year Jennifer Hutchison Huntsville

                                            Huntsville City Schools
                                                      Baseball
                                                         1997
                                                        Varsity
Butler          21-15             3rd in the City            2nd in the Area       Quarter Finals
Grissom        8-15             2nd in the City            3rd in the Area
Huntsville     22-9              1st in the City             1st in the Area         First Round
Johnson         7-21            5th in the City             4th in the Area
Lee             18-12             4th in the City            Won the City Tournament

                                                   Junior Varsity
Butler                               4th in the City
Grissom       22-7             1st in the City
Huntsville     10-18           3rd in the City
Johnson         2-14            5th in the City
Lee              12-18           2nd in the City

                                                   Freshman
Butler            1-14

                                                   Coaches
School                Varsity                     Junior Varsity               Freshman
Butler                 Al Rauls                   Clint Varnado               Larry Colburn
Grissom             Ray Walker              Guy Collins
Huntsville           Mark Mincher          Kevin Wieseman
Johnson             Jimmy Chambers      Jimmy Chambers
Lee                   Butch Weaver           David Sharp

                                                    All-City
                                                   First Team
Pitcher                Andy McMakin           Huntsville             Junior
Pitcher                Jeremy Carter              Grissom               Junior
Catcher              David Gates                 Butler                   Junior
1st Base             Joel Austin                   Lee                      Junior
2nd Base            Patrick Clark               Grissom                Senior
Shortstop           Franco Blackburn         Johnson                Senior
3rd Base            Todd Milner                 Huntsville              Junior
Outfield              Matt Curtis                  Huntsville              Senior
Outfield              Jeff Wells                    Grissom                Senior
Outfield              James Carter               Butler                   Senior
DH                    David Cooke               Grissom                Senior

                                                        Second Team
Pitcher               Joel Austin                    Lee                       Junior
Pitcher               David Gates                  Butler                   Junior
Catcher             Chris Majors                 Lee                      Senior
1st Base            David Pine                     Huntsville             Senior
2nd Base          Andy Chaffin                  Huntsville             Senior
Shortstop         Eddie Gambrell               Huntsville             Sophomore
3rd Base          Jerry Terrell                    Lee                      Senior
Outfield            Keith Salazar                 Grissom                Senior
Outfield            Jon Looser                     Lee                      Junior
Outfield            Ryan Hunt                      Huntsville             Junior
DH                  Graham Burgess             Huntsville             Senior

Pitcher of the Year Andy McMakin Huntsville Junior

Player of the Year David Gates Butler Junior

Co-Coach of the Year Al Rauls - Butler and Mark Mincher - Huntsville
 

                                                  Huntsville City Schools
                                                             Soccer
                                                         Girls Varsity
School              Record        City          Area          State
Grissom              17-5          1st             1st              1st
Huntsville            19-4-2       2nd           2nd             2nd
Lee                                       3rd            3rd
Butler                 1-12-3        4th             4th
Johnson
                                                           Girls JV
Grissom             18-1-2
Huntsville
Lee
Butler                   3-2-1

                                                            All City
                                                          First Team
                          Adrianne Peters                   Grissom           Goalkeeper
                         Carla Foote                          Butler
                         Kim Zarzour                         Grissom
                         Kanika McAlpine                  Lee
                         Cindy Penaranda                   Grissom
                         Allison Pike                           Grissom
                         Sara Turdy                            Grissom
                         Sara Cordy                           Grissom
                         Emily Dessert                        Grissom
                         Crystal Buckey                      Huntsville
                         Mackey Habisreitinger           Huntsville
                                                        Second Team
                         Laura Johnson                       Huntsville        Goalkeeper
                         Noralyn Lassiter                    Johnson
                         Shannon Bryant                    Huntsville
                        Melissa Funke                       Huntsville
                        Mary McGraw                       Butler
                        Shavon Nance                        Lee
                        Sherie Horvath                       Lee
                        Jessica Cordy                        Grissom
                        Allison Miller                         Grissom
                        Stephanie Davis                     Grissom
                        Gloria Repolesk                     Grissom

Coach of the Year Diane Staley Grissom
 
 

                                                Huntsville City Schools
                                                            Soccer
                                                        Varsity Boys
School           Record         City         Area         State
Grissom          23-1-1         1st           1st             1st
Huntsville        13-9-2         2nd         3rd
Lee                   9-9-3         3rd         2nd
Butler              4-15-1         4th          4th
Johnson           1-11-1         5th
                                                            JV Boys
Grissom           18-0-2
Huntsville
Lee                   2-6-3
Butle               r 0-5-1
Johnson

                                                           All City
                                                         First Team
                   Evan Basler                  Grissom              Goalkeeper
                   Chris Arendale             Grissom
                   Jonathan Turner            Grissom
                   Kevin Kosek                Grissom
                   Randall Ford                 Johnson
                   Dave Kosek                 Grissom
                   Ryan Penton                 Grissom
                  Christian Fjestad            Butler
                   Jason Wells                   Grissom
                   Dan Garber                   Grissom
                   Sean Cooper                 Huntsville
                                                      Second Team
                   Andrew Castrichini        Huntsville        Goalkeeper
                  Theo Slater                     Lee
                  Jake Thomas                  Huntsville
                 Wes Stoddard                 Huntsville
                 Chris Rhodes                   Huntsville
                 Pete Lianos                     Grissom
                 Cory Tarleton                  Huntsville
                 Jesse Williams                  Huntsville
                 Ansley Wilder                   Lee
                 Robert Johnson                Butler
                Quinyin Battle                   Johnson
Coach of the Year Mike Latty Grissom


Coaches

                                                 Basketball Coaches
                                                    Middle Schools

School                            Girls                              Boys

Challenger                 Julia Atkins                   Kevin Dodson

Chapman                  Sherrill McBrayer          Ed Nulter

Davis Hills                Melvin Bowers              Anthony Thompson
                                Vincent Bell

Ed White                  Aileen Finley                 Greg Williams

Huntsville                  Jeff Reed                      Ken Michaels

Mt. Gap                   Lynn Schneider             Rusty Atchley

Stone                       D. Canterberry              Eric Brooks
                                Rachel Purnell

Westlawn                Casey Lavender             Curtis Gurley

Whitesburg              Melanie Donahoo          Melanie Donahoo

                                           High Schools

Butler                      Linda Holt                      Jack Doss

Grissom                  Charles Derrick               Ronnie Stapler

Huntsville                Jeff Balentine                   Rick Valavicius

Johnson                  Ken Williams                   Gary Orr

Lee                        Onree Jackson                 Jerry Dugan


Wten

                                                 Huntsville City School
                                                       Athletic Bulletin
                                                      March 18, 1997

Below is a recap of the Boys Basketball Season. Congratulation to Butler for winning the City Championship and Congratulation to Grissom for winning the Regional Championship and finishing second in the State Tournament.

School                 Fr            JV             Varsity          Honors

Butler                14-2         17-2            22-10         City Champions
Grissom             28-9                                              Area Champions,2nd State Tie 2nd - City,                                                                                Regional Champs
Huntsville           6-12        7-10             12-13
Johnson              9-7         11-4              22-9         Area Champions, Tie 2nd -City
Lee                    9-6          12-6             11-17

                                               Huntsville City Schools
                                                   Boys Basketball
                                                          All City
                                                       1996-1997

                                                       First Team
                                             Sam Spann - Butler
                                             Kenyon Hambrick - Johnson
                                             Marvin Stone - Grissom
                                             Travis Lightfoot - Huntsville
                                             Rashard Willie - Lee

                                                      Second Team
                                             Fred McGinnis - Butler
                                             Ced Patton - Grissom
                                             Jamaal Rice - Johnson
                                             Brandon Willie - Lee
                                             Matt Curtis - Huntsville

                                                        Third Team
                                            Jason Wells - Grissom
                                            Shawn Draper - Butler
                                            Rashad Moore - Johnson
                                            Lorenzo Jones - Butler

Kenyon Hambrick - Player of the Year

Ronnie Stapler - Coach of the Year

Below is a recap of the Girls Basketball Season. Congratulation to Butler for winning the City Championship, Regional Championship and the State Championship.

School               JV            Varsity             Honors

Butler                0-0             31-3              City Champions, State Champions, Regional Champions Grissom          15-4             13-14             Tie 2nd - City
Huntsville         0-13              3-21
Johnson            1-9              15-9              Tie 2nd - City, Area Champs
Lee                   8-2               4-14

                                              Huntsville City Schools
                                                   Girls Basketball
                                                        All City
                                                     1996-1997

                                                       First Team
                                    Margaret Davidson - Grissom
                                    April Nance - Butler
                                    Tasheika Morris - Butler
                                    Nikki Jackson - Johnson
                                    Schnicka Brown - Johnson

                                                      Second Team
                                    Tiffany Holmes - Huntsville
                                    Nikki Tibbs - Butler
                                    Jennifer Johnson - Grissom
                                    Misty Turner - Lee
                                    Dee Cummings - Butler

                                                       Third Team
                                    Nichol Vaughn - Johnson
                                    Jamina Sandifer - Huntsville
                                    Lisa Trahan - Grissom
                                    Valerie Bumpus - Lee
                                    Cheri Rooks - Lee

April Nance - Player of the Year

Linda Holt - Coach of the Year

Congratulation to Grissom for winning the City Championship, Area Championship and the State Championship in Wrestling. Below is a listing of the all-city team in Wrestling.

                                                 WRESTLING
                                                   ALL CITY
                                                 FIRST TEAM
                                                  1996-1997

             103         John Blacklidge           Grissom
             112         Kris Macklin               Grissom
             119         Mark Martin                Grissom
             125         David Childs                Huntsville
             130         Jake Noel                   Grissom
             135         Shane Timlin               Grissom
             140         Matt Hall                     Grissom
             145         Moses Eze                   Huntsville
             152         Scott Jennings              Grissom
             160         Matt Hill                      Grissom
             171         Matt Frasier                 Butler
             189         Bryan Lewis                 Lee
             215         Joe Rybacki                 Grissom
             275         Douglas Reed              Huntsville

                                                  WRESTLING
                                                     ALL CITY
                                                SECOND TEAM
                                                     1996-1997

          103           Ash Moorer                 Huntsville
          112           James Troupe              Huntsville
          119           Tom Vaught                 Huntsville
          125           Merrill Atwater             Grissom
          130           Matt Boyd                    Huntsville
          135           Matthew Smartt            Butler
          140           Thomas Kozlowski       Huntsville
          145           Jarred Miller                 Grissom
          152          Case Holderfield            Huntsville
          160          Jason Summer                Butler
          171          Gordon Dast                  Grissom
          189          Kuran Petty                    Johnson
          215           Tom Culpepper            Huntsville
          275           Pat Noll                        Grissom

COACH OF THE YEAR -- JOE DASARO - GRISSOM

WRESTLER OF THE YEAR -- SCOTT JENNINGS

Congratulation to Huntsville Middle School for winning the City Championship in Football and below is a listing of the all-city Middle School Football team.

HUNTSVILLE CITY SCHOOLS MIDDLE SCHOOL FOOTBALL ALL CITY 1996

Challenger Doug Reynolds
Challenger Joseph Ajdarodini
Chapman Blake Mullins
Chapman Rechodd Carter
Davis Hills Micheal Alexander
Davis Hills Raymond Woods
Ed White Kenneth Darby
Ed White Quincy Burnett
Ed White Y-Ves Ponders
Huntsville Brad Wardman
Huntsville Daniel Farmer
Huntsville Dru Perez
Huntsville Trey Moody
Mt. Gap Jon Rybacki
Mt. Gap TylerWeaver
Stone Chuck Clyburn
Stone Quinten Rainy
Westlawn Eddie Wells
Westlawn Marcus Irvin
Whitesburg Gary Conchin
Whitesburg Jon Sumrall
Whitesburg Yannick Allen

The Middle School Track Season began on March 11 with the first of their fourway track meets and will end with the city championship track meet on April 16 at Milton Frank Stadium.

The high schools have started their season in baseball, softball, boys and girls track, boys and girls golf, boys and girls tennis, boys and girls soccer. Below is a listing of sectional and state events where our teams will be participating.

Baseball -- First Round of the Playoffs April 26 Second Round of the Playoffs April 30 Third Round of the Playoffs May 3 Semi-Final Round May 9-10 Finals May 16-17

Softball -- Section Tournament May 3 Sub State May 6 State Tournament (Montgomery) May 9-10

Track -- Section Track Meet (Milton Frank) April 25-26 State Track Meet (Tuscaloosa) May 2-3 State Heplathion, Decathion (MF) May 9-10

Golf - Boys Sectional (Decatur) April 22 Girls Sectional (Cullman) April 21 Boys State Tournament(Opelika) April 28-29 Girls State Tournament (Opelika) April 29-30

Tennis -- Girls Sectional (Decatur) April 16-17 Boys Sectional (Decatur) April 21-22 Girls State (Mobile) April 24-25 Boys State (Gadsden) May 1-2

Soccer -- Boys First Round Sub-State May 3 Boys Second Round Sub-State May 6 Girls First Round Sub-State May 3 Girls Second Round Sub-State May 6 B &G State Tournament (Bíham) May 9-10